Boca Loca Lab

galerie

Experimentální platforma pro divadlo otevírajících se úst, divadlo slov a zvuků, divadlo objektů, divadlo na pomezí koncertu a výtvarné instalace, divadlo ticha.

Divadelní skupinu Boca Loca Lab založil v roce 2007 režisér a autor Jiří Adámek. Skupina se soustředí na realizaci scénických forem vycházejících
z principů hudební kompozice a v posledních letech sahajících až k prvkům výtvarné instalace. Dalšími typickými znaky jsou minimalistické herectví, experiment s textem i hlasovým projevem, a také specifické zacházení s objekty, v nichž se odráží loutkářství i výtvarný konceptualismus. Mezi kmenové herce a herečky patří Vendula Holičková, Bára Mišíková, Pavol Smolárik či Daniel Šváb. Spolupracujícími skladateli jsou Martin Smolka, Michal Nejtek, Michal Cáb a Ladislav Železný. Scénograficky se na projektech podílejí především Jakub Kopecký, Ivana Kanhäuserová a Zuzana Sceranková; koncepčně a dramaturgicky se po Martině Musilové podílí Klára Hutečková.

Boca Loca Lab obdržela řadu českých i zahraničních ocenění, např. Cenu festivalu Kontakt v Toruni a německou cenu Music Theatre Now! (Tiká tiká politika), inscenace Evropané získala cenu za režii na festivalu MESS Sarajevo, mluvená opera Sezname, otevři se! (později v komorní verzi uváděná jako Bludiště seznamů) získala Cenu Divadelních novin 2014 a rozhlasová Hra na uši obdržela vedle českého ocenení Prix Bohemia též prestižní mezinárodní Karl Sczuka Preis a Grand Prix Nova v Rumunsku.

Skupina v současné době pracuje s režisérem Jiřím Austerlitzem.

web
Foto: Martin Špelda