Z POPELA

Erorr Cult
jazykově bezbariérové|50 [min]
galerie

Líh, křesadlo, kov, záblesk, oheň, kouř, dým, popel, karamel. Z ničeho nic vyvěrá. Dlí to ve tmě, v mlze, v tichu. 

Tvůrce projektu Z popela svedla dohromady fascinace ohněm. Inscenace vznikla ze společných improvizací, výtvarných, zvukových a performativních experimentů bez předem dané formy. Každý z tvůrců vstupuje do hry s naprosto jiným přístupem i dovednostmi. Výsledkem je performance Z popela, která je hypnotickým koncertem i výtvarným objektovým divadlem, abstraktní podívanou vynořující se z tmy.

Připravili: Teres Bartůňková, Jan Burian, Adam Železný, Jaroslav Hrdlička
Foto: Martin Špelda
Premiéra: 27. 1. 2023, Alfred ve dvoře, Praha

Teres Bartůňková (*1989) je vizuální umělkyně pohybující se v oblasti scénografie, ilustrace, grafiky, fotografie a světelných instalací. Je absolventkou magisterského studia oboru scénografie KALD DAMU. Zabývá se především tvorbou autorských projektů s důrazem na audiovizuální složku. Spolupracuje s předními českými divadly i na menších experimentálních projektech.

Jan Burian (*1976) je hudební skladatel a zvukový designér. Spolupracuje s divadelními, filmovými, výtvarnými i hudebními tvůrci u nás i v zahraničí.

Jaroslav Hrdlička (*1985) je multimediální umělec, scénograf, performer, animátor, VJ a herní designér. Absolvoval ateliér Nových médií na Akademii výtvarných umění v Praze. Téměř 10 let působil jako scénograf v divadle Archa, například při představení Ordinary People, které bylo v r. 2019 uvedeno na festivalu d'Avignon ve Francii. Jaroslav je spolutvůrce videohry Dark Train, která získala v roce 2016 cenu Hra roku za vizuální stránku. Je VJ kapely Kapitán Demo a člen rapové kapely Kyklos Galaktikos. Je spoluzakladatel filmového festivalu Blacksphere. Spolupracoval s mnoha českými i zahraničními tvůrci a institucemi napříč uměleckými obory.

https://www.instagram.com/lustrycardgame/

Adam Železný (*1986) absolvoval magisterský studijní program na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) v ateliéru Keramika a porcelán. Středem jeho práce jsou alternativní metody výroby keramiky. Fascinován rychlostí exploze a jejími termodynamickými procesy vytvořil sérii experimentálních keramických nádob (Výbuch č. 1–408). Během postgraduálního studia na UMPRUM (2017–2022) pracuje na výzkumu udržitelnější produkce stolního porcelánu a do jeho výroby implementuje principy oběhové ekonomiky a recyklace.

https://www.instagram.com/adamzelezny/

https://vimeo.com/99143495/

 

Podpořili: hlavní město Praha, Ministerstvo kultury, Státní fond kultury ČR, Praha 7 - Art district