01 listopad
20:00
vstupenky
So 02 listopad
20:00
vstupenky
Ne 03 listopad
18:00
vstupenky
jazykově bezbariérové|70 [min]
galerie

V projektu Třetí ruka se Handa Gote vrací k loutkovému divadlu a navazuje zde zejména na svou vlastní inscenaci Safírová hlava, která byla rekonstrukcí zapomenutého loutkového projektu z 90. let. Nyní Handa Gote pokračují ve snaze o rekonstrukci, tentokrát u žánru, který možná žádným žánrem nebyl a patrně ani vůbec neexistoval.

Jedná se o výzkum specifické vizuality experimentálního loutkářství 90. let a pokus o jakýsi revival tohoto zapomenutého mikrožánru surrealistického loutkového divadla. Inspiruje se zejména experimenty Petra Nikla s divadlem Mehedaha, loutkovou tvorbou Františka Skály a skupiny BKS nebo Čestmíra Sušky či Petra Šocha, ale také pracemi Milana Grygara. Jednou z inspirací je také nedostižná česká loutková legenda - inscenace Piškanderdulá a prostřednictvím ní i tradice varietních loutkových výstupů, tradice “jiné” loutkové estetiky, kterou představují například maňásky Paula Klee a také tvorba mnoha umělců Art brut.

Jde o další z projektů skupiny, který se zabývá se loutkovým divadlem pro dospělé a hledáním jeho kořenů a inspirací u avantgardy a vizionářů, ale i u amatérů a umělců jiných žánrů. Třetí ruka vytváří loutkový mikrokosmos, do kterého lze vstoupit z různých stran a který nenabízí žádný příběh - jen drobné útržky situací a obrazů, otevřených divákově interpretaci. Handa Gote zde pracují s množstvím energeticky nabitých objektů, často nalezených za zvláštních okolností nebo z majetku svých předků a tyto silové objekty skládají do útržkovitých kompozic odkazujících se k tématice dušiček nebo obrazům s tématem vanitas. Výtvarnou inspirací byla estetika vietnamských tržišť, čínských prodejen, vizualita mexických oltářů a slavnosti Dne mrtvých či japonské pojízdné divadlo kamishibai nebo jevištní technologie dogugaeshi. Na výtvarné podobě spolupracuje skupina s výtvarnicí, tvořící pod značkou kosmo_nauty

Připravili: Švábová, kosmo_nauty, Dörner, Procházka
Produkce: Jedefrau.org
Foto: Martin Špelda

Premiéra: 4. 11. 2023, Alfred ve dvoře, Praha

Činnost divadla Alfred ve dvoře podporují hlavní město Praha, Ministerstvo kultury, Státní fond kultury ČR, MČ Praha 7 - Art District.

Foto: Martin Špelda
Foto: Martin Špelda
Foto: Martin Špelda
Foto: Martin Špelda
Foto: Martin Špelda