TĚŽKÉ DIVADLO

KHWOSHCH
Ne 10 listopad
18:00
2024
08 listopad
20:00
2024
Ne 25 únor
18:00
2024
další termíny další termíny
méně termínů méně termínů
20 říjen
18:00
2023
Čt 19 říjen
20:00
2023
premiéra
St 18 říjen
20:00
2023
jazykově bezbariérové|75 [min]
galerie

Těžké divadlo je nejnovějším počinem skupiny KHWOSHCH. Jedná se o výzkum témat hmotnosti a lidské výdrže. Zkoumají technické limity divadla a nepohodlnost, nepraktičnost a opravdovost na jevišti.

Projekt Těžké divadlo vznikl ze zájmu o práci s těžkými objekty a z fascinace jejich tajemnou performativitou. Jako scénografové a loutkáři vyrábíme a animujeme loutky či objekty, které jsou nám plně podřízeny. Ale za hranicemi zkušeben neustále přemisťujeme objekty a materiály, které svou váhou a objemem spíše animují nás. Tíhou měříme čas a prostor. Kolik kroků ujdu, než to odložím? Dopočítám do dvaceti a pak to pustím. Těžké objekty ale nejsou vždy jen břemenem, nabízí nám možnosti nezvyklých poloh, pohybů, možná je to dokonce tanec. Tíha zprostředkovává jiný rytmus a nové tělesné prožitky, nejen bolestivé. Je třeba se objektům přizpůsobit a naučit se s nimi zacházet. Pozorovat objekt a vložit do něho veškerou svou energii. Tíha nabízí možnost extrémního soustředění. Vyhýbáme se iluzi, přejeme si pravdu. Soustředíme se na práci. Práci techniků, stěhováků, stavařů, scénografů a každého člověka v každý všední den.

Připravili: Frieda Gawenda, Daria Gosteva, Tomáš Kočí, Vavřinec Němec, Šimon Janíček
Zvláštní poděkování: Sodja Lotker, Tomáš Procházka

KHWOSHCH je mezinárodní skupina divadelníků, hudebníků a umělců. Vznikla díky spolupráci na loutkové operní inscenaci Dinopera (2021). Skupina se neustále rozrůstá o další členy a nové projekty. Ve své tvorbě se umělci zaměřují na experimentální, alternativní, progresivní i opomíjené žánry, umělecké výtvory a nekonvenční i konvenční objekty, loutky a hudbu.

Projekt je v roce 2023 součástí projektu Nová krev na scéně organizace Nová síť z. s..

Činnost divadla Alfred ve dvoře v roce 2023 podporují hlavní město Praha, Ministerstvo kultury, Státní fond kultury ČR, MČ Praha 7 - Art District.