SHADOW MEADOW

So 12 březen
20:00
2022
jazykově bezbariérové|60 [min]
galerie

Představní je součástí Jan Mocek Showcase - retrospektivní přehlídky divadelní práce Jana Mocka. Během čtyř dnů je možné vidět čtyři inscenace od tohoto tvůrce: Virtual Ritual (9.3., Divadlo Archa), I am the Problem (10.3.), Present: Perfect (11.3.) a Shadow Meadow (12.3.).

Performance Jana Mocka kombinuje elementy visual artu, objektového divadla a dark ambientu. Zkoumá situace, kdy nepřítomnost objektů nebo lidí vytváří dojem jejich intenzivní přítomnosti. V prázdném prostoru se objevují performeři Irina Andreeva a Jan Mocek, aby v atypickém sále Alfreda ve dvoře objevili skryté prostory, temnou hmotu nebo černé díry, a transformovali je způsobem ironickým i poetickým, humorným i nepříjemným, popkulturním i avantgardním. V současné audio-vizuální přesycenosti přichází s poněkud radikálním gestem: prázdnotou, tichem, tmou, negací, nulou, pauzou. Když se díváte do tmy, tma se začne dívat na vás.

UPOZORNĚNÍ: V PŘEDSTAVENÍ SE POUŽÍVÁ STROBOSKOP A DALŠÍ EXTRÉMNÍ SVĚTELNÉ EFEKTY, NENÍ TUDÍŽ VHODNÉ PRO DĚTI, TĚHOTNÉ A NEMOCNÉ EPILEPSIÍ.

Jakým způsobem se vztahujeme k věcem, které neznáme, nebo jsou nepřítomné? Čím vyplnit mezeru, absenci? Je produktem všeho neznámého nutně jenom strach, nebo lze informační prázdnotu využít popřípadě zneužít?

“Jsou věci, o nichž víme, že je víme. Pak jsou známé neznámé, tedy to jsou věci, o nichž nyní víme, že je nevíme. Ale pak jsou také neznámé neznámé, jsou věci, o nichž nevíme, že je nevíme. A právě poslední kategorie se v historii naší země a dalších svobodných zemí se zdá být nejtěžší.“ Donald Rumsfeld (bývalý ministr obrany USA).

Performance se pohybuje na samém prahu viditelnosti. Originálním využitím LED světel, stroboskopů a dýmu tak vytváří imerzivní prostředí, které nabízí divákům extrémní divadelní zážitek. Vibrující prostor, fyzicky vnímatelné zvuky, obrazce na sítnici, pocit bezčasí a jiné dimenze.

Koncept a režie: Jan Mocek
Dramaturgie: Táňa Švehlová
Performeři: Jan Mocek, Irina Andreeva
Světlo: David Prokopič
Zvuk: Matthias Hesselbacher
Produkce: Táňa Švehlová, SixHouses z. s.
Web skupiny: sixhouses.net

Premiéra: 21. 11. 2017

Podpořili: MKČR, Městská část Praha 7, Statní fond kultury, Nadace život umělce, Česko-německý fond budoucnosti, SixHouses z.s.