Přehlídka loutkového divadla pro dospělé
Po 21 září
20:00
2020
malá scéna
So 02 březen
20:00
2019
malá scéna
01 březen
20:00
2019
CZ|60 [min]
galerie

Přehlídka loutkového divadla pro dospělé - psychedelie, underground i horor.
Loutkové divadlo není a nikdy nebylo pouhou zábavou pro děti. Také svět dospělých je v rámci žánru kontinuálně objevován a přetvářen, vznikají nové zajímavé experimenty a mezní pokusy, ačkoliv jsou vzácné a nepříliš k vidění. Přehlídka v Alfredu ve dvoře dává prostor ke zkoumání těchto okrajových oblastí loutkové tvorby.

V roce 1996 vzniklo divadelní představení Safírová hlava, jeho jediné uvedení se odehrálo v Práchni - části obce Kamenický Šenov, v domě rodiny Váchalových, sousedů obou - tehdejších i současných - protagonistů. Ti se po 23 letech pokouší představení rekonstruovat. Ve sklepě rodinného domu se našly trosky původní výpravy a zbytky loutek a objektů. Na videokazetě formátu VHS-C se dochoval také fragment záznamu původního představení, které počítalo s alespoň několika reprízami, bohužel jeho osud byl jiný. Místo krátkého reprízování a nostalgického vzpomínání následovaném věčným zapomněním se tak stalo legendou, o které mnozí slyšeli, ale kterou nikdo neviděl. Naše rekonstrukce se ani tak nesnaží oživit jedno staré představení, jako spíše projít samotným procesem rekonstrukce, ideálně u díla, které bylo v podstatě odsouzeno k zapomnění už v okamžiku svého vzniku.

Součástí je i krátký dokumentární film, vysvětlující pozadí celého projektu.

Připravili: Kopřiva, Procházka, Smolík, Kropáček, Rous
Produkce: JEDEFRAU.ORG
Obnovená premiéra: 6. 12. 2014, Truhlárna Žižkov

Handa Gote Research & Development se věnuje experimentování s dramaturgií, začleňování nedivadelních prvků do své práce a vývojem vlastního pojetí post-dramatického a post-spektakulárního divadla. Dlouhodobě se inspiruje vědou a technikou. Skupina provádí kontinuální výzkum divadelní řeči, laboratorní práci v oboru zvukového a světelného designu, při současném zpochybňování výše zmíněných disciplín. V letech 2019 - 2021 jsou rezidentním souborem divadla Alfred ve dvoře.

Podpořili: Ministerstvo kultury ČR, hlavní město Praha, Jedefrau.org a Motus, produkce divadla Alfred ve dvoře.