NEZBEDNÝ BAKALÁŘ

malá scéna
Po 15 duben
20:00
2019
malá scéna
So 13 duben
20:00
2019
malá scéna
12 duben
20:00
2019
CS|132 [min]
galerie

Snímek, který natočil těsně po konci druhé světové války režisér Otakar Vávra, téměř zapadl ve filmových archivech. Přesto se stal impulsem pro vznik tvůrčí skupiny 8lidí, protože právě k tomuto filmovému dílu a k jeho filmovému štábu vedou kořeny všech členů.

Inscenace vychází z formy dramaturgických úvodů, jak je známe z foyer divadel, při nichž má být divák „napumpován“ vědomostmi, které mu usnadní čtení následujícího uměleckého díla. Může být ale sám dramaturgický úvod uměleckým dílem? Je v jeho moci zcela přetvořit význam zdánlivě odpočinkového filmu pro pamětníky, který po něm následuje? Tyto otázky a hlavně osudné zjištění, že snímek v sobě skrývá kořeny všech našich členů, se pro nás staly výzvou k vytvoření netradiční inscenace. Nezbedný bakalář zhlédnutý po inscenovaném dramaturgickém úvodu, už nikdy nebude tím klidným nedělním filmem, kterým býval.

Nezbedný bakalář sestává z 40 minutového inscenovaného úvodu a následuje projekce filmu trvající 92 minut.

Nezávislá umělecká skupina 8lidí je složena z režisérů, dramaturgů a scénografů, kteří se potkali v roce 2014 ve společném ročníku na katedře alternativního a loutkového divadla DAMU a rozhodli se pokračovat ve společné tvorbě. Stálými členy jsou Vendula Bělochová, Petr Erbes, Nina Jacques, Boris Jedinák, Anna Klimešová, Karolína Kotrbová, Zuzana Sceranková a Viktorie Vášová, za produkční složku Emílie Formanová a Prokop Novák. Skupina se zabývá převážně zásahy do veřejného prostoru s aktuální společenskou tématikou na pomezí divadla, performance, instalace a happeningu.

Vzniklo za podpory KALD DAMU a zvláštní poděkování patří Magdě Jiřička-Stojowské.