NÁVŠTĚVA

Eliška Říhová
CZ|38 [min]
galerie

Nahrávku si můžete poslechnout ZDE.

Rozhlasový dokument Elišky Říhové se zamýšlí nad tím, co se děje, když se nic neděje. S radikálním minimalismem zaměřuje mikrofon přímo na samotnou autorku a její pobyt na návštěvě u příbuzných. 

“V posledním roce a půl jsem mezi lidmi začala registrovat zvýšený výskyt slovního spojení: “nic se neděje”. Pro většinu z nás to znamená umlčení vnějších podnětů, které ale zákonitě vede k zesílení podnětů vnitřních. A tak jsem se začala ptát: Co se děje, když se nic neděje? Přestože není možné, aby se nic nedělo (vždy alespoň dýcháme), máme toto označení spojené s určitým stavem mysli. Čekáme u lékaře, máme volný den, jsme nemocní a ležíme v posteli. V těchto situacích máme čas být sami se sebou a teprve tam začíná to největší dění. Prožít delší dobu se svými myšlenkami je mnohdy obtížné, a z toho důvodu se celoživotně vyhýbám rodinným návštěvám, na kterých se nikdy nic neděje.” - Eliška Říhová

“Ahoj Eli, tak po delší době se Ti ozývám, chci se zeptat jak se Ti daří, zda je vše jak má být. U nás také nic nového. Stále je zima a čekám na jaro. Jak bude možné cestovat, přijeď. Aspoň budu mít ňáké povyražení. Aleš je na práci na Moravě, zítra snad přijede. Zorka stojí, ale chodit se jí nechce. Budu doma, můžeš přijet. Ráda Tě uvidím. Babi”

Další tvorbu z dílny experimentálního rozhlasového studia Alfred ve dvoře můžete nalézt a poslouchat v ARCHIVU