NÁDOBY

Radomil Uhlíř, Jan Jirucha
CZ|30 [min]
galerie

Nahrávku si můžete poslechnout ZDE.

Nádoby jsou existenciálním rozhlasovým dramatem o rozkladu těla, apatii mezilidských vztahů i nekonečné hravosti ducha. Tragikomické vyprávění stárnoucího mistra, humorné toulání vzpomínkami nevrlého souseda i vděčného člověka. Groteskní obraz opuštění a závrať dech beroucího konce ale do poslední chvíle vyvažuje originální smysl pro humor a nádoby plné péče.

hlas, text: Radomil Uhlíř
pozoun: Jan Jirucha
mix: Jan Balcar (Studio Bros)
mastering: Tomislav Federsel

Jan Jirucha
Trombonista, aranžér a skladatel. V roce 2003 založil sextet Bucinatores inspirovaný estetikou hudební nadsázky a humoru kapel Bad Plus, Sex Mob a Bonerama. V roce 2012 Jirucha obdržel v rámci festivalu Bohemia Jazz Fest za svou kompozici Preludium for Jazz Orchestra ocenění Nejlepší jazzová skladba. Kromě Bucinatores Jirucha aranžérsky spolupracoval nebo spolupracuje s Bigbandem Gustava Broma, s kapelou Konstatin Ruchadze Band a souborem Agon Orchestra. Jako trombonista působí v souborech Bucinatores, Concept Art Orchestra, Bigband Gustava Broma, Matúš Jakabčic CZ–SK Big Band, Agon Orchestra, Points Oktet, Petr Kalfus Sextet, MCH Trio, Takin’ Off a Los Rumberos.
www.janjirucha.cz

Radomil Uhlíř byl od druhé půle 80. let svéráznou a nepřehlédnutelnou postavou české nonkonformní kultury. Účinkoval v divadlech tzv. Pražské 5 (Sklep, Recitační skupina Vpřed), dále v Divadle Dr. Nutta nebo v divadle Vizita. Jako originální a nenapodobitelný rozhlasový a hudební moderátor působil také v Českém rozhlase, Radiu 1, či rádiu Limonádový Joe. Účinkoval také v pořadu Na stojáka, kde zaujal jako svérázný vypravěč zenových anekdot. Souběžně s divadelními aktivitami se Radomil Uhlíř věnoval hudbě na pomezí rockové alternativy, improvizace, nebo free jazzu. Vystupoval s kapelami Dvouletá fáma a Ženy. V půli 90. let zakládá Kvartet Dr. Konopného, na tuzemské hudební scéně zcela originální improvizační těleso, jehož je frontmanem a hlavním tvůrčím motorem prakticky až do konce svého života. V posledních zhruba deseti letech se věnoval rovněž výtvarné tvorbě na pomezí art brut, expresionismu a nelineární abstrakce. Radomil Uhlíř, herec výjimečného projevu, komiky i výjimečného zjevu, zemřel krátce po svých 62. narozeninách 15. dubna 2019.

Další tvorbu z dílny experimentálního rozhlasového studia Alfred ve dvoře můžete nalézt a poslouchat v ARCHIVU

koláž: Aňa Jakš