MASTER CLASS

CZ|90 [min]
galerie

Divadelní umělec, performer Jan Mocek se v hodinové přednášce, která předchází performanci Happy Hour, ohlédne za svou více jak desetiletou praxí v českém potažmo mezinárodním nezávislém divadle. Na konkrétních příkladech ze svých performancí se pokusí demonstrovat obecnější principy své tvorby a také lokalizovat své místo v současných divadelních trendech.

 "Za ústřední motiv svojí tvorby považuji konstantní selhávání. Málokdy se stává, že nový nápad, přežije srážku s realitou. S tím co přetrvá, se už ale dá pracovat. Je to neustálý proces kreativní destrukce, která se zastaví až před deadlinem - premiérou. V přednášce se budu snažit ukázat věci z procesu tvorby, které se normálně neukazují. To jest i to jak obtížně, bez elegance, nové performance vznikají."

Projekty Jana Mocka se pohybují na hranici divadla a vizuálního umění. Ve svých performancích kombinuje prvky popkultury, politiky a dokumentu a zaměřuje se v nich na současná témata. Zářící město (2015), Shadow Meadow (2017), Fatherland (2018), Virtual Ritual (2019), I am the problem (2020), Present: Perfect (2021), Krajina s bažantem, zajícem a srnkou (2022), Happy Hour (2023) jsou jeho poslední performance, které se objevily jak na tuzemských, tak na zahraničních scénách a festivalech např.: Komuna Warszawa, Submerge Digital Arts Festival, 4+4 dny v pohybu, Fast Forward Dresden, Divadelná Nitra ad.. Své projekty uvádí spolu s Táňou Švehlovou v rámci vlastní produkční platformy SixHouses. Je členem platformy In-Situ.

https://janmocek.org/