JOHAN DOKTOR FAUST - rozhlasová verze

premiéra
dětem
So 05 prosinec
18:00
2020 online
CZ|50 [min]
galerie

Záznam můžete poslouchat ZDE.

V předminulém roce se Handa Gote věnovali historické rekonstrukci loutkové hry Johan doktor Faust. Další kapitolou v rekonstrukci je zvuková nahrávka provedení této hry, zcela v duchu někdejších rozhlasových záznamů divadelních a loutkových her. Projekt pokračuje  v nastoleném směru umělecké rekonstrukce, tedy i samotný záznam byl do jisté míry mediálně archeologickou rekonstrukcí. Pro nahrávku záznamu představení bylo použito starých záznamových zařízení využívající magnetický pás, konkrétně doustopý lampový magneton Studer C 37 a také historické mikrofony. Výsledek má co nejvíce připomínat původní záznamy lidových loutkářů, kterých se bohužel dochovalo velmi málo. Snad i tato nahrávka později přispěje budoucím badatelům zkoumajících fenomén českého lidového loutkářství, či přímo jeho typický hlasový projev, tzv. pimprláčtinu, kterou pro tento projev soubor rekonstruoval z několika málo zachovalých nahrávek a též záznamů činoherních hereckých výkonů doby minulé.

Zaznamenal:  Ondřej Ježek, studio Jámor
Kresba: František A. Skála
Loutkovou předlohu připravili: Robert Smolík, Tomáš Procházka, Jan Dörner, Veronika Švábová, František Antonín Skála, Radka Mizerová, Roman Mikeš, Vojtěch Horálek, Jakub Hybler, Jonáš Svatoš, Jan Brejcha. Loutky řezal František Antonín Skála
Produkce: Jedefrau.org, Maria Cavina

Premiéra: 5. 12. 2020, Alfred ve dvoře ONLINE

Handa Gote research & development se věnuje experimentování s dramaturgií, začleňování nedivadelních prvků do své práce a vývojem vlastního pojetí post-dramatického a post-spektakulárního divadla. Dlouhodobě se inspiruje vědou a technikou. Skupina provádí kontinuální výzkum divadelní řeči, laboratorní práci v oboru zvukového a světelného designu, při současném zpochybňování výše zmíněných disciplín. V letech 2019 - 2021 jsou rezidentním souborem divadla Alfred ve dvoře. 

Podpořili: hlavní město Praha, Státní fond kultury ČR, Ministerstvo Kultury ČR