JAK PŘESVĚDČIT LUSTRY, ABY SHODILY PAROHY

PYL
premiéra
Út 14 listopad
20:00
St 15 listopad
20:00
Čt 16 listopad
18:00
jazykově bezbariérové|60 [min]
galerie

Projekt navazuje na předchozí praxi skupiny PYL. Snaží se odhalit performativní potenciál předmětů denní spotřeby a hledat cesty, jak nastavit podmínky, v jejichž rámci budou předměty schopny performovat a “promlouvat” svou vlastní autonomní řečí.  

Zaměřujeme se na výzkum fenoménu “zlepšováků” neboli tzv. life hacků a estetiky YouTube tutoriálů, jejichž hlavním účelem je ilustrovat postup konkrétní činnosti za účelem dosažení určitých praktických výsledků. Life hacking je termín označující jakýkoliv trik, zjednodušení či novátorskou metodu, které v jakýchkoliv aspektech života zvýší produktivitu a efektivitu. Uznaným českým ekvivalentem je výraz „zlepšovák“ nebo „vychytávka“. Pojem vznikl ze slov life (život) a hacker (všeobecně označení pro zvídavého jedince, který chce dopodrobna vědět, jak daná věc funguje a hledá její limity).

Termín life hack začal používat v roce 2004 technologický novinář Danny O'Brien: „...je to výraz této obrovské naděje, že můžete život skutečně nabourat tímto způsobem, že jej můžete udělat o něco snesitelnějším, aniž byste museli polykat nebo chápat celou věc.

Jedná se o trend, který vzešel z DIY přístupu a popkultury a dobře ilustruje problém jednoho základního kapitalistického principu – KONCEPT EFEKTIVITY. V projektu “Jak přesvědčit lustry, aby shodily parohy?” bychom chtěly tento koncept efektivity otočit naruby. Tzn. hledat nitro předmětů skrze různé druhy neefektivní činnosti. Rádi bychom se zde odkázali na partituru Meaningless Work, ve které Walter De Maria pracuje s pojmem bezvýznamná práce, kterým charakterizuje jakoukoliv činnost “která nevydělává peníze ani neplní konvenční účel.”

Life hacks tutoriály často vynikají absurditou prezentovaných technických řešení, jež mají velký scénografický a performativní potenciál. Odhaluje neobvyklé způsoby používání různých obyčejných předmětů a kombinování věcí, které se v běžném životě nekombinují. Mytí bot coca-colou a použití prázdné lahvičky od šamponu jako nádobky na vypínač jsou jen příklady situací, které lze jednu po druhé jednoduše prezentovat ve videu věnovaném TOP 50 VĚCÍ, KTERÉ VÁM ULEHČÍ ŽIVOT. Zároveň jsou vizuální a technické aspekty life hacků neoddělitelné a vzájemně se doplňují prostřednictvím praktického dosažení požadovaného výsledku v živou performanci.

Tvůrčí tým: Maria Komarova, Svetlana Silich, Veronika Svobodová, Anna Romanova, Aljoša Lovrić Krapež, Theresa Schrezenmeir, Susanne Kass
Zvukový design: Pia Achternkamp
Produkce: Karolína Schön

PYL je mezinárodní kolektiv, který od roku 2018 společně tvoří v oblasti postdramatického divadla, výtvarného umění, zvuku a intermédií. Jejich praxe zkoumá hranice antropocentrického vnímání v dialogu s objekty a ironickými pokusy o uchopení ne-lidského děje. Za použití metod DIY, recyklace a principů kompilace skupina rozvíjí vlastní vizuální jazyk, který rozšiřuje významy scénografie daleko za hranicemi divadelního jeviště. Jejich díla posouvají kulturní kódy, kontexty a původ běžných věcí, a zároveň proměňují předměty v bytosti a bytosti v předměty. Citlivost vůči každodennosti, sdílení okamžiků a osobních zkušeností nelineárním a hravým způsobem proměňují asociativním přístupem skupiny k procesu coworkingu. Mezi projekty skupiny patří umělecký výzkum a inscenace Reality Surfing (2021, Alfred ve dvoře, Terén), Dead End (2019/2021, ACUD), ČBRŠK (2018, DAMU)