HAPPY HOUR

Jan Mocek
St 01 listopad
18:00
2023
Út 31 říjen
20:00
2023
premiéra
Po 30 říjen
20:00
2023
jazykově bezbariérové|50 [min]
galerie

Happy Hour je vizuální performance, která se zabývá napodobováním lidských vlastností, myšlení a emocionality umělou inteligencí. Inspiruje se současnou vlnou zájmu o AI a strachem, který čím dál dokonalejší nelidští aktéři vyvolávají. Zvláštní až nepříjemné pocity, které pociťujeme při pohledu na své neživé dvojníky popisuje populární koncept strašidelného údolí (uncanny valley), který už před půlstoletím popsal japonský profesor robotiky Masahiro Mori. 

Co nám ale vlastně naše digitální kopie naznačují? Do jaké míry jsme my sami umělí, zkonstruovaní, zaměnitelní? Čeho se vlastně bojíme? V situaci generického TED talku se na jevišti potkají čtyři humanoidi, aby prodebatovali éru končící lidské výlučnosti.

Koncept, režie, scénografie: Jan Mocek
Umělecká spolupráce: Tinka Avramova, Irina Andreeva, Pierre Lac
Hrají: Tinka Avramova, Irina Andreeva
Hudba: Matouš Hekela
Zvuk, světlo: Ondřej Růžička
Konzultace: Sodja Lotker
Produkce: Táňa Švehlová, SixHouses z.s.

Projekty Jana Mocka se pohybují na hranici divadla a vizuálního umění. Ve svých performancích kombinuje prvky popkultury, politiky a dokumentu a zaměřuje se v nich na současná témata. Zářící město (2015), Shadow Meadow (2017), Fatherland (2018), Virtual Ritual (2019), I am the problem (2020), Present: Perfect (2021), Krajina s bažantem, zajícem a srnkou (2022) jsou jeho poslední inscenace, které se objevily jak na tuzemských, tak na zahraničních festivalech např.: Fast Forward Dresden, Submerge Digital Arts Festival, 4+4 dny v pohybu, Use the City Košice ad.. Své projekty uvádí spolu s Táňou Švehlovou v rámci vlastní produkční platformy SixHouses. Je členem platformy In-Situ.

https://janmocek.org/

Thomas Cole: The Course of Empire -  Destruction