BRUNDIBÁR + promítání filmu UVĚZNĚNÉ SNY
Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti
dětem 6+
|
Po | 27 | leden 19:00 |
2020 |
Uvedením opery Brundibár od Dismanova rozhlasového dětského souboru v divadle Alfred ve dvoře připomínáme Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. Po třicetiminutovém divadelním představení proběhne projekce krátkého animovaného filmu Uvězněné sny od Miloše Zvěřiny.
„Brundibár poražen, utíká do dáli, zaviřte na buben, válku jsme vyhráli. Vyhráli proto jen, že jsme se nedali, že jsme se nebáli, že jsme si všichni svou písničku veselou do kroku zpívali. A kdo má právo rád a naši rodnou zem, ten je náš kamarád a smí si s námi hrát!“
Dětskou operu o dvou jednáních s názvem Brundibár napsali hudební skladatel Hans Krása na libreto Adolfa Hoffmeistra už v roce 1938. V srpnu 1942 Hans Krása odjel s transportem do Terezína, kde v upravené verzi operu nastudoval s dětskými vězni v rámci programu Freizeitgestaltung. Premiéra se konala 23. září 1943 v tzv. Magdeburských kasárnách. Do září 1944 pak proběhlo asi 55 repríz. Část opery je dokonce zaznamenaná v propagandistickém filmu Der Führer schenkt den Juden eine Stadt (Vůdce daruje Židům město).
Dismanův rozhlasový dětský soubor operu nastudoval a premiéru uvedl 18. října 1991 v Terezíně v rámci vzpomínkového setkání při příležitosti 50. výročí zahájení transportů do terezínského ghetta.
režie: Zdena Fleglová
klavírní doprovod: Michal Macourek
hudební spolupráce: Eva Svobodová a Petr Mandel
pohybová spolupráce: Ivana Helebrantová
Premiéra 18. října 1991 v Terezíně
Uvězněné sny (rež. Miloš Zvěřina, FAMU, Československo 1992, 17 minut) je animovaný film, který vychází z autentických dětských kreseb vzniklých v období terezínského ghetta vesměs pod vedením výtvarnice Friedl Dicker-Brandeisové (1941 - 1945), autor je konfrontuje s černobílými fotografiemi válečného Terezína a s použitím ukázek opery Hanse Krásy Brundibár.