PIO DYNAMO 2
Pražský improvizační orchestr a divadlo Alfred ve dvoře představují tři dny (20. - 22.7.) koncertů a performancí s unikátními nástroji, manipulovaným filmem a kutilskou elektronikou. Každý večer bude obsahovat jiné dílo v provedení PIO a dále také idiosynkratická a neklasifikovatelná vystoupení Veroniky Svobodové, Václava Šafky, Marie Komarové, Labodoble a sdružení vzniklé u příležitosti oslavy narozenin zvukového sochaře Martina Janíčka (Janíček / Nikl / Phaerentz / Procházka / Žižka).
PIO: Marcel Bárta, George Cremaschi, Ken Ganfield, Štěpán Janoušek, Jan Jirucha, Václav Kalivoda, Andrea La Rose, Michal Matejka, Elia Moretti, Barbora Polyxena Nowak, Lucie Páchová, Ivan Palacký, Vojtěch Procházka, Petr Vrba, Zdeněk Závodný, Michal Zbořil
úterý 20. 7. / 19:00
První den vystoupí speciální sestava PIO, složená z pěti hráčů na elektroniku, preparovaného klavíru a perkusí, která bude interpretovat legendární grafickou partituru Treatise Cornelia Cardewa.
Jako hosté se představí a v hudebním dialogu se poprvé potkají Veronika Svobodová a Václav Šafka, dva zvukoví tvůrci, každý s jiným přístupem, každý s jiným zázemím. Jejich zvuková krajina je místem, kde experiment znamená bezpečí, kde se protiklady stávají impulzem k rozmluvě. Přístup Veroniky Svobodové k práci se zvukem neomylně prozrazuje její vazby k divadelní scénografii, umění instalace a performance. Ve své tvorbě propojuje hledisko prostoru, času a situací. Důležitý není samotný zvuk, ale i způsob, jakým je na scéně vytvářen. Zaznívají kontaktní zvuky rotujícího mechanického nástroje a zvukové povrchy terénních nahrávek. Zvuky DIY rotačního nástroje za pomocí písku a kamenů vytváří dynamické zvukové krajiny.
Václav Šafka se jako muzikant pohybuje mezi krajními sférami pevně dané písně a volné improvizace. V současnosti hraje na bicí v synth-popové kapele něco něco a československém improvizačním triu Banausoi, zároveň působí v experimentálním noisovém uskupení Data Koroptev, kde zkoumá možnosti amplifikace objektů ve spojení s elekronikou. Mimo vlastní muzikantské praxe také čím dál více uniká i do mnohem introvertnější oblasti zpracování a fenomenologie zvuku.
Veronika Svobodová – ruchostroje, efekty
Václav Šafka – perkuse, objekty
středa 21. 7. / 19:00
V druhém ze tří večerů bude PIO pokračovat ve zkoumání hudby amerických jazzových skladatelů a s hvězdnou sestavou se pustí do díla velikána Charlese Minguse.
Doplní je performativní instalace 555 bugs, kterou vyvinula Maria Komarova během rezidenčního pobytu v bruselské umělecké platformě Overtoon. Cílem výzkumu byla práce se zvukovými a vizuálními vlastnostmi elektroniky a odhalování jejího performativního potenciálu. Maria pomocí nalezených objektů a vlastních elektronických zařízení vytváří umělou krajinu, ve které objekty přostřednictvím svých krátkodobých spojení nabývají nových významů a forem. Stávají se něčím jiným, konkrétními „tvory“ s vlastními vlastnostmi. Jejich vzájemné interakce přidávají do celkové krajiny další subtilní zvukovou vrstvu: šustění, křupání, pískání, praskání. Zdánlivá jednoduchost a repetitivnost zvukové krajiny uvádí posluchače do světa mentolových bzučáků, jednookých sirén, citrónových pulců, zázvorových tygrů, plastových brouků a dalšího hmyzu.
čtrtek 22. 7. / 18:00
V závěrečný den minifestivalu představí PIO premiéru nového díla pro orchestr a video.
Duo Labodoble (Bagdasarov/Moralesová) představí dílo There must be a way out of here. Úvahy o světle a jeho odlesky při hledání cesty ven z temných lesů prosvětleného osvícenského bytí. Přerušovaný nehybný obraz jako nástroj pro zkoumání pohybu. Soubor různorodých cviků pro dva diapozitivní projektory, dvě závěrky, dva performery, jeden hlas a jedno publikum. UPOZORNĚNÍ: v této performanci se používá STROBOSKOP.
Dalé vystoupí krátkodobé spojení rozmanitých osobností divadla, hudby a výtvarného umění, které se dalo dohromady pro jediné vystoupení u příležitosti oslavy životního jubilea “zvukového sochaře” Martina Janíčka právě v divadle Alfred ve dvoře. Kromě Janíčka tvoří těleso čtyři hudebníci z řad jeho spoluhráčů či spolupracovníků - turntablista, publicista a překladatel Petr Ferenc, malíř, hudebník a všeuměl Petr Nikl, scénograf a propagátor site-specific akcí Tomáš Žižka a hudebník a divadelník Tomáš Procházka.