LOVCI LEBEK
LOUTEX
|
Po | 10 | březen 20:00 |
Projekt byl vybrán v rámci otevřené výzvy festivalu Loutex zaměřené na prezentaci současné zahraniční loutkové tvorby pro dospělého diváka.
Performance–instalace–přednáška navazuje na projekt Gutta, který od roku 2021 zkoumá podíl střední Evropy na globálním koloniálním systému. Poznaň, jedno z hlavních polských měst, se stává výchozím bodem této studie, odkrývající skryté kapitoly koloniální minulosti, která je zde přítomná, ale zapomenutá. Stejně jako příběh lebek uložených v Berlínském muzeu s podpisem Jana Czekanowského, poválečného ředitele katedry antropologie Univerzity v Poznani, nebo trofejí z výprav Arkadyho Fiedlera v muzeu v Puszczykowě, se i v Poznani objevují stopy po snech o koloniální moci, které se odrážejí v historii Námořní a koloniální ligy, zoologických zahrad s „etnografickými výstavami“ i v samotném měšťanstvu.
Chceme věřit, že Polsko bylo zemí kolonizovanou, nikoliv koloniální, ale tento narativ se zdá být velmi nedůsledný a plný mezer. Jako přízrak se Czekanowski potuluje po chodbách UAM, městských institucí a skříních soukromých domů. Sen o koloniální moci země poněkud vybledl, ale jeho stopy jsou stále přítomny v zaprášených koutech a na půdách. Možná je na čase je vymést a podívat se na ně zblízka.
Koncept a realizace: Ludomir Franczak
Hudba: Robert Piotrowicz
Zvuk: Maciej Frycz
Produkce: Olga Strizhniova, Społeczne Miejsce Kultury SCENA ROBOCZA
Photo: Maciej Zakrzewski
Ludomir Franczak je vizuální umělec, divadelní režisér a kurátor. Jeho hlavním zájmem je otázka paměti, identity a aktivismu. Prostřednictvím intermediálních akcí vytváří komplexní projekty využívající jak výtvarné umění, tak historii či literaturu. Je autorem několika uměleckých publikací a zvukových děl.
lfranczak.pl
Činnost divadla Alfred ve dvoře podporují hlavní město Praha, Ministerstvo kultury, Státní fond kultury ČR, MČ Praha 7 - Art District.